Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/oik.dk/public_html/wp-content/plugins/cforms/cforms.php on line 836

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/oik.dk/public_html/wp-content/plugins/cforms/cforms.php on line 839

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/oik.dk/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 644

Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /var/www/oik.dk/public_html/wp-content/plugins/types/vendor/toolset/types/embedded/includes/wpml.php on line 661
Is frem til slutningen af april | Odense Ishockey Klub
Is frem til slutningen af april

af OIK.dk

Is frem til slutningen af april

Indendørsidrætten er fortsat lukket ned, men vi er klar til igen at rykke, så snart restriktionerne ophører.

De nationale coronarestriktioner, der blandt andet rammer indendørssporten, blev forleden forlænget med yderligere tre uger. Dermed skal vi frem til 8. februar, før der er muligheder for genåbning af ungdoms- og seniorishockeyen i OIK.

Om end sæsonen i øjeblikket er sat på pause, så arbejdes der intenst i kulissen på, at mulighederne for istid udnyttes fuldt ud når restriktionerne lettes.

I første omgang ligger det fast, at isen som minimum er på frem til og med 25. april.

– Vi forhandler med Idrætsparken om så meget is som muligt, som vi, sammen med skøjtehallens øvrige brugere, agter at udnytte til det yderste, så snart der igen åbnes op for indendørsidræt. Vi vil også gerne forhandle om is ind i maj måned, siger Anders Holst.

I den forbindelse vil vi fra OIK’s side igen gerne takke for den fortsatte støtte og forståelse fra vores medlemmer, der er afgørende for vores forening i denne tid.

Vi håber at kunne belønne jeres tålmodighed og vedholdenhed med ekstra is i april og måske ind i maj.

Seneste nyheder